תמונה1
פטור ממס הכנסה בשל מצב רפואי, זה שווה לך הרבה כסף!

רבים מאיתנו אינם מודעים לכך שבמקרה של פציעה, פגיעה או מחלה קשה ואף במקרה של מצב בריאותי ירוד בשל ליקויים בריאותיים ומספר מחלות יחד הנפגע או החולה עשוי להיות זכאי לפטור ממס הכנסה.

מי זכאי לפטור ממס הכנסה, מה גובהה הפטור ובאילו מקרים זכאי הנפגע או החולה לפטור?

על מנת לקצר נספר תחילה כי מי שנקבעה לו נכות בשיעור 100% בשל מחלה או פציעה ומי שלוקה במספר מחלות או פגיעות המצטברים לנכות בשיעור של 90% משוכלל זכאי לפטור מתשלום מס על הכנסתו.

אחוזי נכות אלו נשמעים כה גבוהים ואף נראה כי לכאורה בלתי אפשרי להיות זכאים לפטור זה. עם זאת יש לזכור כי מחלות שונות כגון סכרת עם סיבוכים, פרקינסון, מחלות ריאה, גידולים אף אם הוסרו ועוד מחלות רבות אחרות עשויות לגבש אחוז נכות גבוהה גם לאדם שנראה כבעל תפקוד גבוהה ורגיל. כך לדוגמא, סיבוכי הסוכרת אינם חייבים להיות גלויים לעין ואדם אשר סובל מסוכרת שבשלה נאלץ לעבור טיפולי השתלת שיניים ובנוסף סובל מבעיות בתפקוד המיני, עשוי להיות מוכר כלוקה בסוכרת עם שני סיבוכים ולהיות זכאי ל-60% נכות בשל כך, והנה כך, בין רגע, אותו אדם כמעט זכאי לקבלת הפטור.

אז מה בעצם זה אומר שמצבו הרפואי של אדם מזכה אותו בפטור ממס הכנסה?

מי שנמצא זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה יהיה זכאי לפטור זה על הכנסותיו מיגיעה אישית, כלומר הכנסה מעבודתו, עד לגובהה של כ-600,000 ₪ בגין כל שנת זכאות מלאה, או פטור על הכנסותיו ההוניות, כלומר הכנסות מרכוש, אג”ח וניירות ערך, דיבידנדים וכו’ עד לגובהה של כ-74,000 ₪.

מתי ובאיזה שנת מס כדאי להגיש את הבקשה ולהתחיל בהליך?

היום!!! חשוב לציין כי כאשר בוחנים את זכאותו של אדם בכל רגע נתון, בוחנים את מצבו הרפואי באופן רטרואקטיבי על מנת לקבוע מועד תחילת זכאות, ולאחר מכן בוחנים עד מתי יהיה זכאי לפטור במידה ומצבו משתפר או אם הפטור לצמיתות אם מצבו הרפואי יציב ולא נראה כי עתיד להשתנות או להשתפר. בדיקה באופן זה עשויה לזכות את אותו אדם עד שש שנות מס אחורה, כלומר אם אדם נמצא זכאי לפטור ממס הכנסה בגין שנת המס בה נבדק ולעתיד, הוא לא ישלם את המס מלכתחילה, אך אותו אדם אשר תחילת זכאותו נקבעה בששת שנות המס האחרונות, יקבל בחזרה את ששילם.

לבסוף, יש לציין כי כניסה להליך שכזה אינה חינמי, ובמהלכו יש לשלם אגרה שעל האדם לשלם ולכן כדאי להיוועץ עם בעל מקצוע טרם פניה להליך שכזה על מנת לא “לבזבז” כסף סתם כך, עם זאת מי שנמצא זכאי יכול להיות זכאי להחזר של כסף רב אשר שילם במשך שנים רבות. לסיכום, במקום לפחד ממס הכנסה גבוהה עקב הכנסה גבוהה ממשלח יד או מנכס, פשוט בדקו האם אתם זכאים לפטור ממס הכנסה עקב מצב רפואי.

חשוב לזכור, האמור אינו מהווה יעוץ משפטי. בכל מקרה ובכל פגיעה או מחלה מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום על מנת לממש את כלל הזכויות המגיעות לכם!

שילמתם מס הכנסה גבוהה? יש לך ליקויים רפואיים?

צרו קשר עוד היום !